Dekan’ın Mesajı

Bilkent Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne hoş geldiniz!

20 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Bilkent Üniversitesi Uygulamalı Teknoloji ve Yönetim Yüksekokulunun Uygulamalı Bilimler Fakültesi olarak yeniden yapılandırıldığını büyük bir mutlulukla duyurmak isterim.

Eğitim ve öğretimde mükemmellik misyonuyla otuz yılı aşkın bir süredir gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda ülkelerin ekonomilerine katkıda bulunan genç profesyonelleri yetiştirmiş olmakla gurur duyan Yüksekokulumuz bu misyonunu hayata geçirmek amacıyla ilgili sektörler ve onların yöneticileriyle üst düzeyde yakın iş birliğine önem vermiştir. Mezunlarımızın gösterdiği başarılar, okulun eğitim felsefesinin sektör beklentilerini aştığını ve hak ettiği itibarı kazandığını göstermektedir. Bunun sonucu olarak, mezunlarımızın istihdam oranı hem ulusal hem de uluslararası ölçüde çok yüksektir. Eğitim ve endüstri deneyimleri konusunda böylesine güçlü bir geçmişe sahip olan okul, artık Uygulamalı Bilimler Fakültesi altında vizyonunu genişletmeye tamamen hazırdır.

Fakülte bugün, 1988 yılında açılan Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü ve 1994 yılında açılan Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü olarak iki bölümden oluşmaktadır. Bu iki bölümün Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesinde olması bize dünyanın en önemli iki sektörü olan turizm ve teknoloji arasında geniş bir iş birliği ortamı sunmaktadır

Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesindeki tüm programlarımız, zorlu iş ortamlarının gelecekteki gereksinimleri doğrultusunda tasarlanmıştır. Hem derslere eşlik eden pratik çalışmalar ile verdiğimiz uygulamalı eğitim, hem de dönem boyu süren endüstri stajı ile gerçek hayat ortamında deneyimleyerek öğrenen öğrencilerimiz en iyi teknik bilgi, mükemmel İngilizce hakimiyetiyle ve iş birliği ve dayanışma anlayışıyla hızlı değişen iş ortamında fark yaratmaya hazır olarak mezun olmaktadırlar.

Sektöre özel gereksinimleri yansıtan güncellenmiş müfredatımız ile eğitimdeki uzun vadeli hedeflerimize ulaşmayı amaçlıyoruz. İş dünyasının çeşitli alanlarında köklü deneyime sahip öğretim elemanlarımız öğrencilerimizin akademik yeterlilikleri ve başarılı kariyer sahibi olmaları için en iyi ortamı sağlarlar. Programlarımızda öncelik, küresel piyasaların değişken yapısı ve gelecekteki gelişmeler üzerindeki etkilerinin gösterilmesine verilmektedir.

Prof. Dr. Halil Altay Güvenir